Sezóna NHL má za sebou úvodnú štvrtinu a je správny čas zhodnotiť si doterajší priebeh sezóny z pohľadu slovenských hokejistov. Žiaľ, musíme konštatovať, že tých horších vecí sa vyskytlo viac ako tých lepších. Poďme ale pekne po poriadku.
3 svetlé body
- Samuel Honzek a jeho debut v NHL. Vec, ktorú pred štartom sezóny absolútne nikto neočakával. Honzek bol veľmi podceňovaný, za sebou mal zranenia a dlhšie herné výpadky. No letná príprava po boku Martina Pospíšila mu pomohla v progrese. V kempe patril k najlepším hráčom v Calgary Flames. Dostal sa na otváraciu súpisku Calgary a v NHL odohral svojich prvých päť zápasov. Pomohlo mu zranenie Jegora Šarangoviča a dokonca nastupoval v prvom útoku. Hoci nebodoval, zanechal pozitívny dojem.
- Martin Fehérváry - nenápadný, defenzívne ladený typ obrancu, ktorý ale odvádza množstvo užitočnej roboty a ako uviedol aj tréner Carbery, pre tím je nenahraditeľný. Blokuje strely, zráža sa, zodpovedne bráni, má výbornú rozohrávku. Slovenský obranca sa výrazne pričinil na tom, že Washington má za sebou fantastickú úvodnú štvrtinu sezóny. Získal 73,5 % bodov a je tretím najlepším tímom v NHL. Capitals sú štvrtým najlepším tímom v lige v oslabeniach (86 % úspešnosť) a v nich hrá kľúčovú rolu práve Fehérváry. Niet divu, že s priemerným časom na ľade 20:24 je druhým najvyťažovanejším hráčom tímu. Hrá tvrdý, fyzický hokej, ale pritom čistý, pretože zatiaľ má len 2 trestné minúty. Fehérváry je tretí v hitoch (42) a lídrom v blokoch (38). Pri hre v oslabení je suverénne najviac nasadzovaným hráčom Capitals, v početnej nevýhode odohral 52 minút a dve sekundy.
- Juraj Slafkovský - väčšinu sezóny odohral v prvom útoku Montrealu a pokračuje v progrese. V prvej sezóne NHL mal priemer 0,25 bodu na zápas, v tej druhej 0,61 a v tej aktuálnej 0,73 bodu. Zlepšuje svoju bodovú produkciu napriek tomu, že ešte to zďaleka z jeho strany nie sú najlepšie výkony. A vzrušujúca je predstava toho, aký bude dobrý a produktívny, keď dosiahne svoje najlepšie výkony a bude ich podávať na konzistentnej báze.
4 čierne škvrny
- Martin Pospíšil - začal sezónu na pozícii centra a nazbieral 5 bodov v prvých troch zápasoch. Zdalo sa, že to môže byť bombastický ročník, ale prišiel strmý pád. Zbytočné fauly v útočnom pásme, ktorými oslaboval svoj tím a v dvoch prípadoch to rezultovalo vo víťazné góly súperov. Kritika od trénera, zámorských expertov aj fanúšikov nenechala na seba čakať. Pospíšil sa vrátil na krídlo a snaží sa dostať svoju hru späť. Ale v platnosti zostáva, že nebodoval 15 zápasov v rade a to je priveľa, vzhľadom k tomu, že hráva zväčša v najlepších útokoch.
- Tomáš Tatar - určite očakával, že pri návrate do New Jersey bude mať inú pozíciu. Sezónu začínal v útoku s Nicom Hischierom. Po dvojzápase v Prahe proti Buffalu v úvode sezóny sa rozpýval nad ich spoluprácou, nazval ho "bráškom". No dlho v prvých dvoch útokoch nezostal. Tréner Sheldon Keefe presunul slovenského reprezentačného kapitána na krídlo štvrtej formácie a tam je jeho miesto. Tatar je s priemerným časom na ľade 11:14 jedným z najmenej vyťažovaných útočníkov Devils. Odráža sa to, samozrejme, aj na jeho produktivite. Len päť bodov v 21 zápasoch je veľká bieda. Ťahá sériu 8 zápasov bez bodového zisku a priemer 0,24 bodu na zápas je suverénne najmenej v jeho kariére NHL.
- Šimon Nemec a jeho situácia. Nemec vstupoval do svojej druhej sezóny NHL s veľkými očakávaniami. No keď začal ročník v tretej obrane po boku nováčika Seamusa Caseyho a s podstatne defenzívnejšími úlohami, bolo jasné, že to nedopadne dobre. Po návrate uzdravených obrancov Lukea Hughesa a Bretta Pesceho Nemec vypadol zo zostavy úplne. Šesť zápasov v rade bol zdravým náhradníkom. Následne ho presunuli na farmu do Uticy. Sebavedomie slovenského obrancu je na bode mrazu, čo vyplynulo z jeho situácie. Bek s ofenzívnym inštinktom neboduje ani po presune na farmu, kde dostáva podstatne väčší priestor ako v New Jersey. V NHL odohral 9 zápasov, mal jednu asistenciu. V AHL nebodoval v štyroch zápasoch. Je to veľmi znepokojujúce...
- Juraj Slafkovský a jeho gólová mizéria. Ako keby si preniesol streleckú smolu z majstrovstiev sveta v Česku, kde vo ôsmich zápasoch nedokázal skórovať ani raz. Pritom mal priemer bod na zápas, nazbieral 8 asistencií. Podobné to má aj v tejto sezóne NHL. Strelil len jeden gól v 15 zápasoch. Je síce produktívny, ale jeho góly Montrealu chýbajú. Bol najlepším strelcom olympiády v Pekingu, v minulej sezóne NHL strelil 20 gólov a schopnosti kanoniera rozhodne má. Len ich treba prebudiť.